Yüzmenin Bel ve Boyun Sağlığına Faydaları

Yüzmek zihinsel olarak rahatlatan bir aktivite olmanın yanı sıra çeşitli fiziksel faydaları da beraberinde getiren bir spordur. İster havuzda olsun ister denizde, yüzmek tüm vücudun rahatlamasına ve yenilenmesine yardımcı olurken, sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı da sağlar. Serbest stil yüzme, sırtüstü yüzme, kelebek stil yüzme ve kurbağalama yüzme gibi farklı yüzme stilleri farklı kas gruplarını çalıştırır. Bu sayede bel ve boyun kaslarına ek olarak vücudun diğer bölgelerindeki önemli kas grupları da çalışmış olur. Ayrıca yüzme sporu bel ve boyun ağrısı yaşayan kişilere ağrıları giderme konusunda da yardımcı olabilir. Doktorunuzun önerisi ile düzenli olarak yüzme sporunu yapıyorsanız, bel ve boyun ağrısına iyi gelen tarafları ile aynı zamanda bel ve boyun sağlığını korumak için yüzme size nasıl yardımcı oluyor, yazıda bahsediyorum.

Tüm Vücudun Çalışmasına Olanak Sağlar

Yüzmenin bel ve boyun ağrılarına faydaları arasında ilk sırada tüm vücudu çalıştırması yer alır. Diğer sporların aksine, yüzerken hem alt hem de üst kas grupları çalışır. Bu nedenle kolların, bacakların, sırtın ve karın kaslarının bir arada çalıştığı nadir sporlar arasında gösterilebilir. Tüm vücudun aynı anda çalışması daha fit ve ideal ölçülerde bir vücut görüntüsü elde etmeye yardımcı olur. Böylelikle hem ana kas gruplarını hem de küçük kas gruplarını tek bir egzersizle harekete geçirmek mümkün olur. Ek olarak, yüzme sırasında vücudumuzu suyun akışına bırakmakta olduğumuzdan, vücudun herhangi bir bölgesinin kasılı halde olması gerekmez. Boyun, kol, bel, bacaklar ve ayaklar rahat bırakılabilir ve kişi kendisini sıkma eğilimi göstermediğinden vücudunu tamamen rahatlatabilir.

Kemik Kütlesini Arttırır

Düzenli yüzen bir kişide toplam kemik kütlesi artış gösterecektir. Özellikle kemik erimesi (osteoporoz) sorunu yaşayan kişiler, yüzme sporunu yaparak kemik kayıplarını azaltabilirler. Kemik kütlesini arttırma ile yüzme sporu arasındaki ilişkiyi inceleyen pek çok bilimsel çalışma yapılmıştır. Kemik kütlesini arttırması yüzmenin bel ve boyun ağrılarına faydaları arasında sayılabilir. Özellikle omurga üzerindeki baskıyı azaltan bir spor dalı olduğundan kronikleşmiş bel ve boyun ağrılarının giderilmesinde düzenli yüzmek önerilir.

Solunum Kapasitesini Arttırır

Yüzme, yüksek efor gerektiren bir spor olduğundan yüzerken vücut daha fazla oksijene ihtiyaç duyar ve buna bağlı olarak da solunum düzenlenir. Yüzme sırasında belirli bir ritimde nefes almak ve yüz su içerisindeyken yine nefesi oranlayarak vermek gerekir. Bu sayede yüzerken solunum sıklaşıp seyrekleşerek değil, yine normal bir düzende nefes alıp verme şeklinde ideal bir forma sahip olacaktır. Yüzme süresi içerisinde bu dengenin yakalanmasıyla birlikte ciğer bu adımlamaya uyum sağlayacak ve nefes alıp verme bir düzene girecek ve buna bağlı olarak da akciğer solunum kapasitesi genişleyecektir. Özellikle çalışma programı içerisinde kendinize bir nefes alma düzeni oturttuğunuzda ritminizi yakalamanız daha kolay olacağı gibi aynı zamanda boynunuz ve belinizi de farklı yönlere eşit sayıda ve bir düzen içerisinde çalıştırmış olacaksınız. Örnek olarak; yüzerken her 3 kolda bir nefes aldığınızı varsayalım, bu durumda bir nefesinizi sağ tarafınızdan bir nefesinizi sol tarafınızdan alacak şekilde düzenli bir döngü oluşturacaksınız. Bu süreç içerisinde de vücudunuz belinizden eşit zaman aralığında sağa ve sola eğilim gösterecektir. Aynı şekilde boyun da nefes alabilmek için aynı düzenli aralıkta her iki tarafa da dönüş sağlamış olacaktır. Çalışma programınız içerisinde 3 kolda bir nefes dengesini düzenlerken, bu ritme alıştıktan sonra 5 kolda bir nefes ve 7 kolda bir nefes düzenlerini de oturtarak nefesinizi daha uzun süreler kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz.

Yüzme Sporunun Bel ve Boyun Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Stresin Azalmasına Yardımcı Olur

Suda olmak stresi azaltmak için uygulanabilecek en etkili yöntemler arasında yer alır. Suyun rahatlatıcı yapısı, kasların gevşemesine ve zihnin rahatlamasına izin verir. Bu şekilde düzenli olarak yüzen kişilerde endorfin salgısı artar. Endorfin, vücudun stres seviyesini azaltan ve vücudun rahatlamasına izin veren bir hormondur. Aynı zamanda az önce bahsettiğimiz gibi yüzme sırasında vücut ağırlığımızın suyun taşımasına bırakırız. Diğer sporlarda olduğu gibi sadece bacaklar ya da sadece kollara yüklenme söz konusu olmaz. Vücut ağırlığını suya bırakmamızla birlikte omurga üzerindeki baskı ciddi oranda azalır ve bu baskının azalması ile birlikte kasılı durumda olan kaslar gevşer ve ağrı hafiflemeye başlar.

Kilo Kontrolü Sağlamak ve Kilo Vermek için İdeal Bir Spordur

Kilo vermek isteyen kişiler yüzme ile hedefledikleri kiloya rahatlıkla ulaşabilir. Yüzme tüm bedeni çalıştırdığı için kilo vermek isteyen kişiler orantılı bir şekilde kilo kaybederler. Buna ek olarak yüzme, vücudu şekle sokmaya yardımcı olan bir spor olarak görülür. Spor yaparken farklı kas grupları çalıştığı için kol, bacak, bel ve sırt bölgelerinde incelme sağlanabilir. Özellikle bel ağrısına sahip kişilerde fazla kilolar bu ağrılara olumsuz yönde katkıda bulunur. Fazla kilolar arttıkça hareket kabiliyetinin kısıtlanması ve omurga üzerindeki baskının da artmasıyla birlikte bel ağrıları ortaya çıkabilir ve şiddetlenebilir. Düzenli spor yaparak fazla kilolardan kurtulmak ve omurga üzerindeki baskının azalmasına yardımcı olacağından bel ağrılarının giderilmesinde etkin bir yardımcıdır.

Eklemler ve Bağlar Diğer Sporlara Göre Daha Az Zorlanır

Yüzmenin bel ve boyun ağrılarına faydaları düşünüldüğü zaman yüzme sporunun eklemleri ve bağları diğer sporlara göre daha az zorladığını söyleyebiliriz. Vücut suyun içinde olduğu için eklemler arasındaki sürtünme daha düşük seviyede olacaktır. Suyun kaldırma kuvveti de tüm vücut ağırlığının getirdiği yükün azaltılmasına yardımcı olur. Özellikle yüksek kiloda olan kişiler, koşu gibi eklemlere yük bindiren sporlar yerine yüzme gibi vücudun rahat hareket ettiği sporları tercih edebilirler. Burada amaç, vücudumuzun belli bölgelerindeki baskı ve ağırlık hissini arttırmadan, düzenli bir  şekilde vücudun çalıştırılmasını sağlamaktır.

Yüzme Sporunda Hangi Kaslar Çalışır?

Yüzme sporu ilk aşamada sırt, omuz ve bel kaslarını çalıştırır. Bu üç kas grubu, vücudun suyun içinde hareket etmesine izin verir. Omuz bölgesine baktığımız ve teknik açıdan ifade ettiğimiz zaman yüzme ile deltoid posterior head, deltoid middle head ve deltoid anterior head kaslarını çalıştırmak mümkündür.

Latissimus dorsi ise sırt bölgesinde yüzmeyle harekete geçen kas grubudur. Aynı zamanda karın kasları, kol kasları ve bacak kasları da yüzme sporu yaparken çalışan kas grupları arasında yer alırlar. Bu kas grupları arasında rectus femoris, vastus lateralis, vastus medialis (üst bacak grubu), biceps femoris (alt bacak), gluteus maximum (kalça kası), rectus abdominis, internal ve external oblique (karın kası grubu) yer alır.

Belirttiğimiz gibi, yüzme vücuttaki tüm kas gruplarının çalışmasına yardımcı olur; ancak vücudumuzun tüm yapısının birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünürsek, düzenli yapılması halinde bel ve boyun ağrıları için yapılabilecek en faydalı spordur diyebiliriz.

Blog