Boyun Ağrısı Tedavisi

Boyun Ağrısı Tedavisi Nedir?

Boyun ağrısının tedavisi, ağrıyı ortaya çıkartan nedene göre düzenlenir. Ağrının bir an önce geçmesi, yaşam kalitesinde ağrı nedeni ile gelişen azalmanın ortadan kaldırılması, normal günlük hayata, iş hayatına bir an önce dönülmesi hedeflenir. Yakınmaların çok büyük bir kısmı basit tedaviler ile kaybolurlar.

İlaç Tedavisi

Şikayetlerinizin özelliklerine ve muayene bulgularınıza, radyolojik ve laboratuar tetkiklerinin sonuçlarına göre doktorunuz size ağrı kesici,  tahriş giderici ve kas gevşetici ya da diğer ilaçları önerebilir.

Boyunluk

Boyunluk sadece doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. Boyunluğun gereksiz ya da yanlış şekilde kullanılması faydadan çok zarar verebilir. Boynun belirli bir süre hareketsiz bırakılması, boyun kaslarının tutulmalarından çok, kemikler arasındaki eklemlerin ve bağların tahriş ve yıpranmalarında faydalıdır. Boyunluğun ilaç tedavisi, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçların birlikte kullanılmaları gerekebilir. Boyun ve çevresine bölgesel olarak uygulanacak kremler, spreyler, bantlar da fayda sağlayabilirler. Özel durumlar dışında boyunluğu birkaç günden fazla kullanmak boyun kaslarının zayıflamasına yol açacağı için önerilmez.

Fizik Tedavi

Boynun tekrar güçlü ve esnek hale gelebilmesi için birçok fizik tedavi uygulaması yapılabilir. Tedavi süresi, tedavinin çeşidi, hastalığın çeşidine ve şikayetlerin süresine göre farklılık gösterebilir.  Genellikle başlangıç aşamasında haftada birkaç kez fizyoterapist eşliğinde yapılan tedaviye evde uygulanacak boyun egzersizleri ile  birlikte devam edilmelidir.

Boyun Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Bölgesel Ağrı Tedavisi

Sinir kökleri çevresi ya da kas içine iğneler ile uygulanacak ilaçlar kronik boyun ağrısı çeken hastalarda fayda sağlayabilirler.

Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Disk eklemi yıpranmasına bağlı ya da başlangıç aşamasında olan boyun fıtıklarının neden olduğu ağrıların tedavisi, faset eklemlerinin kireçlenmelerine bağlı ağrıların tedavisi için modern teknolojinin sunduğu güvenli, az riskli ameliyatsız tedaviler hasta için son derece konforlu yöntemlerdir.

Cerrahi Tedavi

Tüm tedavilere rağmen geçmeyen ağrı, sinir kökü  ya da omurilik baskısı, omurganın  mekanik denge sağlamlığında bir bozukluk gibi nedenlerle cerrahi tedavi gerekebilir.

Tedaviler