Topuklu Ayakkabı ve Bel Sağlığı

Topuklu ayakkabı kadınların kendilerini harika hissetmelerine yardımcı olur. Ancak uzun süre yüksek topuklar üzerinde hareket etmek vücut sağlığı açısından bazı olumsuzlukları da beraberinde getirebilir. Özellikle de topuklu ayakkabı giymek ve bel ağrıları arasında önemli bir bağlantı bulunmaktadır. Her ne kadar kadınlar topuklu ayakkabı giymekten vazgeçemeseler de bu ayakkabıları giyerken sağlıklarını da dikkate almalıdırlar. Bel sağlığının yanı sıra topuklu ayakkabı giymek ayak, diz ve kalça sağlığını da bozabilir ve doğru vücut duruşunu tehdit edebilir.

Yüksek Topuklu Ayakkabı Giymek Zararlı mıdır?

Yüksek topuklu ayakkabı giymek, bel ağrısı ve ayak sağlığı sorunlarını beraberinde getirir. Yüksek topuklular ortopedik bir tasarıma sahip değildir. Bu nedenle de ayak tabanı, ayak bileği ve ayak parmakları doğru şekilde desteklenmez. Yürürken ve ayakta dururken dengeyi sağlamak için bel kaslarının aktif olarak kullanılması gerekir. Bu da bel kaslarının gün içinde çok fazla çalışmasına yol açar. Bel kaslarının topuklu ayakkabı yüzünden çok fazla çalışması, uzun vadede disk eklemlerinde yıpranma ve kalıcı bel ağrısı gibi sorunlara yol açar.

Topuklu ayakkabı giyildiğinde vücut ağırlığının normalde olması gerektiği gibi vücuda dengeli şekilde yayılması yerine, ayakların ön kısmına daha fazla ağırlık yüklenir. Aynı zamanda dengede durmak için tüm vücudun duruşunda bir bozukluk gelişir ve başta bel ağrısı olmak üzere vücutta bir çok farklı noktada ağrı ortaya çıkabilir.

Topuklu ayakkabı giyildiği zaman ayak doğal olmayan bir şekil alır. Parmaklar yukarı doğru bükülür ve ayak tabanı da kavisli bir forma sahip olur. Ayağın bu pozisyonda uzun süre durması uzun vadede birçok sağlık sorununu da beraberinde getirecektir. Yüksek topuklu giyen kadınların yaşadığı en büyük sorunlardan birisi ayak ve bacak kramplarıdır. Buna ek olarak ayakta şekil bozulması, bilek burkulması, parmaklarda nasırlaşma, ağırlık taşımaya bağlı olarak şişme ve morarmalar ve bel ağrısı gibi sorunlar da topuklu ayakkabıdan kaynaklanan diğer yaygın problemlerdir. Özellikle topuklu ayakkabı giymeye pek alışık olmayan bünyelerde, uzun süreli olarak kullanıldığında yürüyüş bozuklukları da ortaya çıkabilir, vücudun dik konumda olması gerekirken öne doğru eğilerek yürünebilir ve bu durum da bel sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Topuklu Ayakkabı ve Bel Sağlığı

Ayakta Şekil Bozulması

Topuklu ayakkabı estetik bir görünüme sahip olsa da ayak deformasyonu ya da ayakta şekil bozulması gibi sorunlara yol açabilir. Özellikle sivri burunlu topuklu ayakkabılar ayak parmaklarının sıkışmasına yol açar. Parmakların üst üste binmesi, halluks valgus, parmakların hizasının bozulması, topuklu ayakkabı kaynaklı ayakta şekil bozukluğu sorunları arasında yer alır.

Şekil bozulması sadece görsel açıdan değil aynı zamanda sağlık açısından da önemlidir. En yaygın ayak sorunları arasında sayılan Halluks Valgus, kemiğin deformasyonu sürecinde ayak ağrılarına yol açabilir. Parmakların üst üste binmesi ise tırnak batması gibi kronik sorunların yaşanmasına sebep olabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için topuklu ayakkabıların kısa süreli olarak giyilmesi, çok yüksek topuklulardan kaçınılması ve topuklu giydikten sonra ayak parmaklarını ayıran aparatların kullanılması gerekmektedir.

Bilek Burkulması

Topuklu ayakkabı ayak bileklerini desteklemez. Üzerinde dengede durmanın dahi zor olduğu bir topuklu ayakkabı ile, dengeyi bozacak en küçük bir hareket ile kolaylıkla ayak burkulması ortaya çıkabilir.

Bilek burkulması ya da bilek bağlarının kopması durumunda tedavi süreci uzun olabilmektedir. Bu nedenle yüksek topukludan ziyade daha alçak ve ortopedik modellerin tercih edilmesi bilek burkulmasını engellemeye yardımcı olabilir.

Topuklu Ayakkabı Bel Ağrısına Sebep Olur mu?

Uzun süre topuklu ayakkabı giymek elbette bel ağrısına sebep olur. Topuklu ayakkabılar ile, ayak beli destekleyici biçimde durmadığı için bel omurları üstünde ek bir baskı oluşur. Bu durumda, bel ağrısı ortaya çıkabilir. 

Duruş bozukluğu ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi yürüme bozukluğundan kaynaklı olarak boyun ağrıları da gelişebilir.

Topuklu ayakkabı giymek bel kaslarının gerilmesine de sebep olur. Uzun süre kasılı kalan bel kasları, günün sonunda ağrıya yol açar. Topuk boyunun artması, ayağın ön bölümündeki baskıyı arttıracaktır. Artan baskıyı dengelemek ve duruşu normal pozisyona getirmek için bel kasları daha fazla kullanılır ve bu da bel ağrılarının daha şiddetli olmasına ve zaman içerisinde kalıcı olmasına neden olur.

Topuklu Ayakkabı Kullanırken Bel Ağrısını Önlemek için Ne Yapılabilir?

Öncelikle eğer kronik bel  ağrısı ya da bel fıtığı rahatsızlıklarından birine sahipseniz topuklu ayakkabı giymeniz kesinlikle önerilmez. Hem ayağınızı hem de duruşunuzu destekleyecek şekilde ortopedik tabanlı ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Mesleki konumunuz gereği ya da bir sosyal aktivite nedeniyle topuklu ayakkabı giymeniz gerekiyor ise çok yüksek topuk tercih etmemeye özen göstermeli ve günün yalnızca belli bir bölümünde birkaç saat topuklu ayakkabı kullanmalısınız. Özellikle uzun süre ayakta durmanız gereken durumlar için yanınızda yedek bir ayakkabı taşıyabilir ve sadece gereklilik halinde topuklu ayakkabılarınızı kullanabilirsiniz.

Topuklu ayakkabı giyerken vücudunuzun tüm baskısı ayak parmaklarınızda yoğunlaşacak ve bu doğrultuda öne doğru bir duruşa sebebiyet verecektir. Bu durumda ayakta dururken kontrollü davranarak belinizi dik tutmaya ve baskıyı azaltmaya dikkat edebilirsiniz. Ayrıca ayakkabınızın ön kısmına küçük ayakkabı pedlerinden yerleştirerek parmak ve topuk kısmı arasındaki dengesizliği azaltabilir ve böylece ayak parmaklarınıza nispeten daha az yük binmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda her gün aynı ayakkabı yerine, her gün farklı topuk boyları tercih etmek de sağlıklı olacaktır.

Otururken yine aynı şekilde öne doğru eğilmemeye, ayak tabanınızı yere tam basmaya ve dik bir konumda oturmaya dikkat etmelisiniz.

Fazla kilo probleminiz var ise, topuklu ayakkabı kullanımına bağlı olarak, bel ağrısını daha şiddetli olarak yaşayabilirsiniz. Bu durumda topuklu ayakkabı kullanmamanız önerilir; ancak yine bahsettiğimiz gibi bir gereklilik  sonucu topuklu ayakkabı giymeniz gerekiyorsa alçak ve kalın topuk tercih edebilirsiniz. Geniş topuklu ayakkabıları tercih etmek, bilek burkulmalarını da engelleyeceğinden, istenmeyen sakatlıkların önüne geçebilirsiniz.

Doğru Ayakkabı Seçimi Önemlidir

Sağlıklı malzemeden üretilmiş, ayaklarınızın hava almasını sağlayan ve ayak şeklinize uygun ayakkabılar tercih etmek de hem ayak sağlığınızı korumanıza, hem de bel ağrısı çekmemenize yardımcı olacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi topuklu ayakkabı pek çok yönden sağlığınızı olumsuz etkileyebilir, diz, bel, kalça ve hatta duruş bozukluğu kaynaklı boyun ağrılarına sebep olabilir. Topuklu ayakkabı giymeniz gerekmedikçe kullanmamak en doğru tercih olmakla birlikte, zorunlu olarak kullanmanız durumunda bilekten bağlı ayakkabılar tercih ederek ayakkabıyı ayağınızda rahat tutabilir ve en azından bunun sebebiyet verdiği duruş bozukluklarının önüne geçebilirsiniz.

Blog