Bel Ağrısı için Yatak Seçimi ve Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Bel ağrısı çekiyorsunuz, rahat uyuyamıyorsunuz, ağrılar nedeniyle sürekli yatakta dönüp sabah zor uyanıyor, bütün gün kendinize gelmekte güçlük çekiyorsunuz. Belki de bel fıtığı tedavisi oluyorsunuz ya da bel fıtığı ameliyatı geçirdiniz. Bel ağrısı için nasıl bir yatak seçimi yapmak gerektiğini, doğru yatış pozisyonunun nasıl olduğunu anlamaya çalışıyorsunuz.

Hayatımızın yaklaşık üçte birini yatağımızda geçiriyoruz. Doğru yatak seçimi ve doğru yatış pozisyonu uyku kalitemizi arttıracak, vücudumuzun uykuda dinlenmesini sağlayacaktır. Aksi halde sadece gece uykumuzda değil, gün boyu devam eden bel ağrısı ve sırt ağrısına da davetiye çıkartmış oluruz.

Yatak üreticilerinin reklamları, farklı satıcıların size verdiği birbiriyle çelişen bilgiler mutlaka iyice kafanızı karıştırmıştır. Piyasada o kadar çok sayıda ürün var ki; değişik sistemler, değişik malzemeler, değişik teknolojiler, değişik fiyatlar, kafanızın karışması son derece doğal.

O halde bel ağrısı için doğru yatak seçimi nasıl yapılır birlikte inceleyelim.

Yatak üreticisinin showroomuna girdiniz ve satıcı sanki sizin ihtiyaçlarınızın çözümünü çok iyi biliyormuş gibi yaparak iki dakikada size üstün teknoloji ürünü bir yatak önerdi. Üzerinde iki dakika uzandığınız yatak harika görünüyor, çok rahat, tam size göre, değil mi? En sert yatak bel ağrısı için en iyi olandır diye düşünüyorsunuz, değil mi? Hem bu yatağı NASA uzay teknolojisi ile geliştirilen malzeme ile yapmışlar, mutlaka en pahalısı en iyisidir değil mi? Mutlaka fiyatını hak ediyordur, eminsiniz artık.

Bir durun bakalım, acele etmeyin. Üzerinde birkaç dakika uzandığınız, satıcının size allı pullu, süslü laflarla önerdiği yatak aslında size pek uygun olmayabilir. Birlikte düşünelim.

En sert yatak en iyisidir ya da en pahalı yatak en iyisidir düşünceleri pek de doğru değiller. 

Hepimiz için aynı yatak çeşidi aynı derecede uygun değil. Kullanacağınız yatağın öncelikle sizin fiziksel ihtiyaçlarınızı karşılayacak özelliklere sahip olması gerekir. Özellikle kilonuzun, sağlık sorunlarınızın ve yatış pozisyonunuzun yatak seçiminde çok önemli olduğunu hatırlatmak isterim. Size en uygun yatağı bulmak için yatağın sertlik düzeyine, yatağın içinde kullanılan malzemelere ve yatış pozisyonu alışkanlıklarınıza özellikle odaklanmanız gerekli.

Bel Ağrısı için Doğru Yatak Seçimi ve Yatış Pozisyonu

İşte size doğru yatak seçimi yapmanız konusunda yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

Yatağın Omurganızın Doğal Yapısını Doğru Şekilde Desteklemesi Gerekir

Omurgamız düz bir çizgi halinde bir yapı değildir, belde, sırtta ve boyunda farklı doğal kavisler vardır. Bel bölgesinde, açıklığı arkaya doğru bakan bir kavis vardır, bu kavise tıp dilinde lomber lordoz adı veririz.

Omurganın doğal kavislerini korumasını sağlayan ise omurlar arasındaki bağlantıları oluşturan eklemler, bağlar ve omurgaya destek olan kaslardır.

Sadece otururken ya da masa başında çalışırken değil, uyurken de omurganın doğal kavislerinin korunması, anatomik olarak doğru bir pozisyonda olması ve yatak tarafından doğru biçimde desteklenmesi gerekir. Aksi halde omurları birbirlerine bağlayan eklemler uykuda da zorlanırlar. Uykuda gevşemesi ve rahatlaması gereken bağlar ve kaslar bu durumda daha fazla gerilirler ve sonuçta bel ağrısı artar.

Yatağınızın omurganızı ne ölçüde doğru desteklediğini bilmek çok önemlidir.

Bir yatak çok sert veya çok yumuşaksa, omurganızın doğal eğimlerini doğru şekilde destekleyemez. Yeterince sertlik ya da yumuşaklık derecesi özellikle kilonuza göre her vücut için farklıdır.

Uyuduğunuz yatak vücudunuzun, kilonuzun, yatış pozisyonunuzun özelliklerine uymuyorsa, uyku konforu tamamen kaybolur. Belimizdeki kavisi doğru biçimde destekleyen bir yatak, bel ağrısını azaltmaya yardımcı olarak, omurgadaki yapıların gece boyunca gerçekten dinlenmesini ve gevşemelerini sağlar.

Yatak Yumuşak mı, Orta Sert mi, Sert mi Olsun?

Eskiden beri sert yerde yatmanın bel ağrısına daha iyi geleceği biçiminde yaygın bir inanış vardır. Tedavi ettiğimiz hastalarımızın bazen, daha hızlı iyileşmek ümidiyle, sert yerde yattıklarını, salonda halının üzerinde uyumaya çalıştıklarını öğreniyoruz ve bu davranışın bel ağrısını geçirmek yerine daha da arttıracağı konusunda kendilerini bilgilendiriyoruz.

Doğru derecede bel desteği, hastanın kas ağrısı yaşamamasına yardımcı olur. Yatakların sertlik dereceleri hakkında çok fazla klinik veri olmamasına rağmen, bir çalışma orta sertlikte yatakların genellikle sert yataklara oranla daha fazla kas gevşemesi oluşturarak bel ağrısını azalttığını göstermiştir.

Size en uygun yatak, farklı yatış pozisyonlarının her birinde omurganızı doğru biçimde destekleyecek olan yataktır. Orta sertlikteki yataklar, farklı yatış pozisyonlarında en doğru omurga desteğini sağlarlar.

Yaylı Yatak Mı, Visco mu, Lateks mi…?

Satın alacağınız yatağın içinde bulunan malzemenin ne olduğundan çok, kullanılan malzemenin yoğunluğu, bu malzemenin vücudunuzun ağırlığına göre nasıl bir direnç göstereceği, nasıl şekil alacağı önemlidir. Yatak imalatçılarının kullandığı hafızalı köpük malzemeler sadece yaylı yataklara oranla vücut boşluklarınızı daha kolay destekleyebilirler. Hem yay hem de köpük dolgu sistemlerinin birlikte kullanıldığı hibrit yataklar da aynı çözümü sunabilirler. 

Yatak Kalınlığı Önemli Midir?

Yatak kalınlığı uyku kalitesini etkileyebilir. Aşırı kilolu insanların ince yataklarda uyumaları, zayıf kişilerin de çok kalın yataklarda uyumaları uyku kalitesini bozabilir.

Bel Ağrısı için Yatış Pozisyonunu

Diyelim ki kilonuzu, uyku alışkanlıklarınızı hesaplayıp size en uygun sertlikte ve yoğunlukta bir yatak satın aldınız. Peki sadece doğru yatağı satın almış olmak ağrılarınızı hafifletecek mi?

Bel ağrılarınızı azaltmak için tek önemli konu yatak seçimi değildir, uykudaki yatış pozisyonunuz ve kullandığınız yastıkların özellikleri de omurganızın sağlıklı bir şekilde uykuda dinlenebilmesini sağlar.

Hangi, pozisyonda uyuma alışkanlığınız olduğunu da değerlendirip, size uygun sertlikte bir yatak kullanın.

Yan yatarak uyuyan biriyseniz, muhtemelen daha yumuşak bir yatak size uygun olacaktır, çünkü, yan yatarken vücudumuz sırtüstü pozisyona göre daha dar bir yüzey ile yatağa baskı uygular. Yatağın biraz yumuşak olması, kalçalarınız ve omuzlarınızdaki baskının bir kısmını hafifletir, ayrıca omurganızı desteklemenize yardımcı olur.

Sırt üstü uyuyanlar, vücut ağırlıkları yatak üzerine daha daha geniş bir yüzeye ve eşit dağıldığından daha sert yataklar seçebilirler.

Yüz üstü uyuma alışkanlığı olan kişilerin ise, omurganın beldeki ve boyundaki eğimini zorlanacağı için aşırı yumuşak yataklardan kaçınmaları gerekir. Yüzüstü pozisyonda uyurken vücudun ağırlığı karın bölgesine yüklenir. Omurganın hem bel, hem boyun bölgesinde, doğal anatomik pozisyon olan nötral pozisyona geçmesi oldukça zordur. Bu nedenle, uyku sırasında bel, sırt ve boyun bölgesinde kaslar kolay şekilde gevşeyemezler.

Bel ağrısı için en uygun yatış pozisyonu, beldeki eğimin doğru seçilmiş bir yatak ile desteklendiği sırtüstü pozisyondur. 

Reklam ve Pazarlama Hilelerine Aldanmayın

Hastalarımız bize sıklıkla üzerinde ortopedik yatak ibaresi bulunan bir yatağı tercih ettiklerini biraz da övünerek anlatırlar. İşin esasına bakarsak, ortopedik yatak terimi bir pazarlama hilesinden başka bir şey değildir.  Bu ürünler ve bel ağrısı ile ilişkileri konusunda kapsamlı bilimsel araştırmalar yapılmamıştır.

Blog